Maltézáček - základní péče o srst

Pořídíte-li si maltézáčka a rozhodnete-li se pěstovat dlouhou srst, neobejdete se bez kvalitního kartáče, kvalitních hřebenů a dobré kosmetiky. 

Kartáč je nejlépe pořídit s kovovými hroty, na konci zaoblenými. Na trhu je kartáčů velké množství, pokud máte možnost, přejeďte si kartáčem před koupí po ruce, zda neškrábe. Protože maltézáčka je nutno po koupání fénovat se současným kartáčováním a někteří jedinci mají citlivou pokožku a ostré hroty by jim mohly ublížit - poškrábat kůži (mnohdy až do krve), je správná volba kartáče důležitou součástí péče o maltézského psíka.

Hřebeny potřebujete nejméně dva. Jeden na vousy (hlavu), druhý na tělo. Oba je nejlépe pořídit kovové, s dvojí hustotou zubů (polovina řídké zuby, polovina husté zuby). Na vousy je ideální velikost (délka) hřebenu 11 cm, na tělo kolem 20 cm. Nedoporučuji obyčejné ze zverimexu (brzy vám vypadnou hroty a stejně budete muset koupit nové).

Kosmetika pro maltézského psíka je velice široké téma, platí pravidlo: "Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému." Myslíte-li to se srstí vážně, bude vás leckdy stát spousta času, úsilí a peněz, než naleznete ideální kosmetiku právě pro toho vašeho miláčka. S kosmetikou, která srsti sedí, se vám maltézáček bude cuchat minimálně a celkově nebudete trávit denně hodiny česáním a rozčesáváním zacuchanin.

Samozřejmě předpokladem je pročesávat srst denně (či obden), nejdříve kartáčem, poté hřebenem - abyste měli jistotu, že jsou všechny zacuchaniny odstraněny. Srst se ovšem nikdy nečeše suchá, vždy je nutné použít kondicionér ve spreji.

Pro koupání maltézáčka potřebujete jako u lidí s dlouhými vlasy kvalitní šampon a kondicionér. Kvalitní kosmetika pro psy se prodává ve formě koncentrátů, tzn. že sice zaplatíte za lahev poměrně dost peněz, ale ředíte vždy s vodou, např. 1:5 či 1:10 (30 ml šamponu do 150 ml vody či 30 ml kondicionéru do 300 ml vody). Lahev vám pak vydrží na mnoho koupání a zjistíte, že to ve finále není drahé.

Po koupání se srst vždy fénuje! A to za současného kartáčování srsti postupně ve vrstvách. Pokud toto nedodržíte, váš maltézáček bude vypadat jako koule načechraných chlupů místo krásného psíka se splývavou srstí. :)



 

Péče o srst maltézského psíka, napsal Manny Comitini

Tento článek byl publikován v časopise Top Notch Toys v dubnu 2013.

Volně přeložila Mgr. Lenka Kobrle.

 

Manny Comitini je americký chovatel, který patří k americkým top chovatelům, ch.s. Chrisman maltese. Následující řádky jsou především návodem pro americké vystavovatele (v článku je mnoho rozdílů oproti zvyklostem u nás), nicméně každý si určitě najde to své, co mu bude přínosem pro péči o srst.

Péče o srst (česání, koupání, kosmetika) je největší výmluvou, proč lidé nechtějí vystavovat maltézské psíky. Mojí filozofií je naučit lidi všechno, co vím o péči o srst, aby toto bylo pochopeno, člověk se mohl posunout dál, zaměřit se na větší výzvy v tomto koníčku (učit se o stavbě těla, jak odchovat lepšího psa) a nemusel přitom ztrácet čas pěstováním srsti na maltézáčkovi, který měl být umístěný na mazlíka.

Čas a práce, kterou lidé vkládají do výstavního maltézského psíka (nejen péče o srst, ale také péče o fyzickou a psychickou kondici psa) je evidentní, když je pes předveden na výstavě. Mnoho vystavovatelů dokáže vypěstovat srst k zemi, ale pouze několik se naučí a vytříbí své „česací umění“, aby prezentovali srst lesklou, padavou, dokonalou. Zatímco mnozí chtějí věřit, že existuje produkt, který se automaticky přizpůsobí psovi, je to více o procesu a o tom, jak je výsledku dosaženo, než co je použito k jeho dosažení.

Schopnost ohodnotit kondici, kvalitu a texturu srsti je klíčem k určení produktů, které budou použity, ale také postup péče o srst, který následuje. Existuje velké množství textur srsti, které se po celém světě vyskytují. Čím déle se plemenem zabýváte, tím více textur poznáte. Jeden by mohl diskutovat, která textura je správná, ale pravdou je, že je to subjektivní a všechny textury srsti na výstavách vyhrávají, dříve či později, pokud jsou dobře prezentovány.

Moje česací pomůcky se skládají z kartáčů The Wet Brush, Madan, Pure Paws, Krest 4640 hřebenu a také ze široké škály kovových hřebenů a měkkých jemných kartáčů (s drátkovými hroty). Produkty jako Vellus Satin krém, ProLine samooplachovací šampion a Plush Puppy Protein Balm používám stále na všech psech, bez ohledu na texturu srsti nebo věk. Používám profesionální lidský vysoušeč vlasů zn. Sedu (s ionizátorem) a Chris Christensen vysoušeč na fénovaní srsti. Ruční fén dovoluje nejlepší kontrolu sušení na specifických místech, aniž by byla srst přesušená. Výsledkem je méně objemu, více lesku a srst, která nejen vypadá zdravá, ale také je zdravá na dotyk.

V obchodech najdete mnoho velmi levných lidských produktů, které umyjí, hydratují a dodají lesk a dokonalý vzhled srsti maltézáčka. Typ a množství produktů, které použijete, závisí na kondici a textuře srsti. Nikdy nepoužívám neředěnou kosmetiku. Šampon a kondicionér vždy mixuji s vodou a naliju přes celého psa ve vaničce. To zajistí rovnoměrné nanesení kosmetiky po celé srsti. Šampon vždy vypláchnu. Kondicionér nikdy nevyplachuji. Poměr šamponu s teplou vodou je zhruba 1:20.

Na poličkách ve svém „česacím pokoji“ mám hluboce čistící, vybělovací, hydratační, přírodní a léčivé šampony, ale také lehké, hydratační, rozčesávací a hluboce hydratační kondicionéry. Značky jako Herbal Essence, Dove, Organic Oscar jsou samozřejmostí. Ponechávám si také lahev bílého octa po ruce, který používám často nebo pokaždé (mixován s vodou a přelit přes psa) za účelem kontroly kvasinek a prevence hromadění produktů v srsti (tzv. build-up). Co se týká oleje, dlouho jsem ho nemusel používat. Rád vidím srst v přirozeném stavu každý den, proto abych viděl, jak bude vypadat ve výstavní den.

Štěňata začínám koupat, když jim je 8 – 9 týdnů (někdy i dříve, pokud je to nutné). Pravidelně koupu 2 krát týdně. Jakmile je štěňatům 12 týdnů, štěňata výstavní kvality češu každé 3 dny a někdy i častěji, pokud je to nutné. Na zdravou štěněcí srst v dobré kondici používám lehký nebo „pro každý den“ šampon a poté lehký nebo „pro každý den“ kondicionér. Pokud se srst ničí nebo je suchá, používám hydratační kondicionér.

Kolem 5. měsíce, pokud má srst polámané nebo roztřepené konečky, naplním malou vaničku do poloviny vodou a přidám kondicionér pro zničené vlasy a/nebo na prevenci roztřepených konečků. Nechám psa sedět nebo stát ve směsi alespoň tři minuty, aby konečky absorbovaly co nejvíce kosmetiky je možné. Poslední základní věcí pro štěňátka je trik, jak udržet srst hustou, pěknou, bez polámané srsti. Výsledkem je zdravá srst téměř k zemi než dosáhnou věku 9 – 10 měsíců. Tím, že budete předcházet lámání chlupů zavčas, si dláždíte cestu k téměř bezchybné dospělé srsti. Já nikdy nedovolím, aby se srst zacuchala nedbalou péčí. Zacuchaniny se mohou tvořit z několika příčin, ale pokud nejste příčinou vy (použití špatné kosmetiky nebo nepravidelné česání a koupání), tak se nebudou téměř vyskytovat.

Po každém koupání srst vyžehlím. Pokaždé když tuto část péče o srst vysvětluji, lidé mají tendenci vznášet otázky ohledně ničení chlupů z nadměrného žehlení. Žehlení srsti každé 3 – 4 dny lze stěží nazvat nadměrné. Každý nástroj použit nesprávně srst zničí. Vysoce kvalitní keramická žehlička nastavená na správnou teplotu bude k srsti velmi jemná. Hustější srst vyžaduje vyšší teplotu (176°C- 204°C), zatímco řidší a hedvábnější srsti prospívá nižší nastavení (148°C- 193°C). Žehlení zaceluje folikuly a uzavírá vlhkost v srsti, což brání roztřepení konečků. To dovoluje srsti růst delší než na zem. Žehlení srsti před balíčkováním (natáčením) činí práci mnohem jednodušší. Je těžké udat přesný věk, kdy začít balíčkovat srst maltézského psíka. Každý pes je individuální, někteří si zvyknou lépe než jiní. Já všechny své psy nebalíčkuji, aby měli srst delší než na zem. Ale okolo 8 – 9 měsíců bych začal balíčkovat vousy, uši a chlupy na hlavě, aby nebyly ukousané. Používám voskované ubrousky velikosti 6"x10.25". Do té doby je srst na hlavě, včetně vousů, gumičkována nejlehčími gumičkami na trhu.

Způsob, jakým koupu psy na výstavu, není rozdílný od koupání mezi výstavami. Neměním ani kosmetiku, kterou pro konkrétního psa mám odzkoušenou. Koupu ráno před výstavou a pak každé ráno v den, kdy vystavuji. Připravovat psy ve výstavní den začínám nejpozději 4 – 5 hodin před vstupem do kruhu. To je dostatek času pro dva maltézáčky, aby byli důkladně vyvenčeni, učesáni, vykoupáni, vysušeni, vyžehleni, počítám okolo 15 – 20 minut na topknot a drobnou střihovou úpravu chlupů, které jsem přehlédl dříve. Střihovou úpravu dělám před výstavním dnem, nebo nechávám na den výstavy.

Pro rozčesání suché srsti používám kartáč s kovovými hroty, někdy malý a měkký jemný kartáč (s drátkovými hroty), pokud je třeba. Nasprejuji srst směsí lehkého kondicionéru nebo kondicionéru, který se ponechává v srsti, a destilované vody, aby se srst při důkladném česání uvolnila (pozor na malé zacuchaniny). Stejnou směs používám na výstavní den na poslední úpravu a v kruhu, když češu psa, abych udržel srst na místě.

Nepoužívám, žádné stylingové produkty ve spreji, protože by to mohlo zapříčinit rozdílný vzhled a texturu srsti, než by měla být.  Pes je koupaný stejným způsobem jako je popsáno výše (koupání mezi výstavami), poté je srst vysušena a vyžehlena.

Na výstavní den vyžehlím srst za použití stylingových produktů. Dva produkty, které používám už léta, jsou Garnier Fructis Style Anti-Humidity Smoothing Milk a  Plush Puppy Protein Balm. Oba mají antistatické účinky a poskytují lehké držení srsti, které zabraňuje poletování a udržuje konečky chlupů na místě bez mastného vzhledu. Oba produkty se rychle absorbují a dodají pěkný, přírodně vypadající lesk srsti. Oba mohou být znovu naneseny před vstupem do kruhu, pokud je znovu nanesení potřeba (větrné počasí), a poté znovu, když fotíte vítězné fotografie. Oba přípravky také hydratují chlupy, zatímco ji pomáhají držet na místě.

Topknot dělám tak, že natupíruji jemně srst a spoléhám se především na tupírování a umístění gumičky, abych ho vytvaroval. Nikdy nedělám vysoké a těžké topknoty, které vržou, kdykoliv se jich dotknete a padají, když se pes pohybuje. Používám minimální množství gelu na vlasy a po vytvoření topknotu na něj nasprejuji malé množství laku na vlasy, aby vše drželo na místě. Čím přírodněji srst vypadá, tím lépe. Také používám lak na vlasy nastříkaný na konec tupírovacího hřebenu, abych uhladil neposedné chlupy, a také na chlupy okolo topknotu, abych dodal upravený vzhled, a hlavním centrem zájmu byly psí oči.

Po výstavě jako první rozčešu topknot. Nerad ho nechávám déle než je nutné. Topknot rozčesávám za použití stejné směsi kondicionéru a vody, kterou používám před koupáním. Čím méně stylingových produktů použijete, tím lépe topknot rozčešete bez lámání chlupů. Pokud psa balíčkuji, dělám to ihned poté. Pokud byla zem v kruhu drsná (tvrdá), balíčkuji srst s Vellus Satin krémem pro extra noční hydrataci konečků.

Takže toto je mé velké tajemství, jak pěstovat srst maltézských psíků. Snad jsem vše napsal stejně jednoduše, jaké to vlastně je, a snad tento článek povzbudí mnoho lidí, aby se nebáli péče o srst a začali se zajímat o naše plemeno.

 

Krátký životopis autora článku, chovatele Manny Comitini

Chovám a vystavuji maltézské psíky se svým partnerem Christopherem Vicari více než 20 let.

Jméno mé chovatelské stanice je Chrisman Maltese (www.americanmaltese.com).

Společně jsme odchovali maltézáčky, kteří se stali top krycími psy / chovnými fenami a výstavně nejúspěšnějšími – Best in Show (Nejlepší pes výstavy), Best in National Specialty Show (Nejlepší pes národní speciální výstavy), Best Puppy (Nejlepší štěně), Best Bred-By (Nejlepší pes vystavovaný chovatelem), Best Veteran Maltese (Nejlepší veterán), kteří vyhráli tituly po celém světě. Odchovali jsme #1 Maltese all breed and breed systems (Nejlepší maltézský psík všech plemen a plemene) a také několik top 10 maltézských psíků během těchto let. V současnosti držíme titul za odchování nejmladšího maltézského psíka, který vyhrál Specialty Show (Speciální výstavu).